Seria rymowanych książek dla najmłodszych "Krok po kroku" - recenzja

„Krok po kroku" to druga (po zestawie książeczek kontrastowych) seria, którą kupiłam mojej córce tuż po jej narodzinach. Każda z książek tej serii wydanej przez Wydawnictwo Wilga ma kartonowe kartki, odporne na dziecięce dziąsła i ząbki. Ponadto ilustracje są bardzo wyraźne, tła jednolite, więc będą odpowiednie dla bardzo małych dzieci. Książki wyróżniają się na tle innych pozycji dla maluchów, bo są rymowane. Poszczególne pozycje zostały napisane przez różne osoby i czasem zdarza się, że rym jest bardziej lub mniej udany, ale ogólnie książki trzymają bardzo wysoki poziom.

Rymowane wierszyki wprowadzają nas w świat Hani, Antosia i ich rodziców. Dzieci chodzą do przedszkola, robią zakupy razem z rodzicami, spędzają czas z dalszą rodziną i uczą się codziennych czynności. Na każdej stronie znajdują się maksymalnie cztery wersy wiersza (często dwa), więc czytanie nie zajmuje dużo czasu. Rymy są naprawdę przyjemne i niektóre bardzo udane. Pewne wyrażenia z tych książek na stale weszły do naszego słownika, np. „Kiedy smucisz się i płaczesz, to pomoże ci buziaczek". 

(Kliknijcie w zdjęcia, aby je powiększyć:)


Te książki oprócz opisywania dziecięcej codzienności, pomogą Waszym dzieciom również rozstać się ze smoczkiem, nauczyć sikania na nocniku i samodzielnego sprzątania. Seria ma niewątpliwie walor edukacyjny, ale krótka i rymowana forma sprawia, że nauka z tymi książkami to sama przyjemność. 
Oprócz rymowanych książeczek, mamy w domu też Moje pierwsze 100 słów" z tej serii. Książka jest nieco większa od pozostałych, ale ma kartonowe strony i ilustracje nawiązujące do pozostałych pozycji z tej serii. Myślę, że jest to najsłabsza część tego zestawu i nie kupiłabym jej ponownie. Nie podoba mi się strona z kolorami i kształtami, można by ją zastąpić np. częściami ciała, których w tej książce brakuje. Słowo trapez czy romb z pewnością nie będzie należało do pierwszych stu słów dziecka, za to nos czy oko już może tak. Moje pierwsze sto słów" to publikacja bardzo ładna wizualnie, dlatego naprawdę szkoda, że autorzy tej części nie przemyśleli wyboru słów. Mamy kilka podobnych książeczek w innych językach i podobają nam się o wiele bardziej. 

Poza tym seria Krok po kroku" obejmuje elementarze i ćwiczenia dla kilkulatków, ale jeszcze nie mieliśmy okazji sprawdzić ich przydatności. Mogę jednak szczerze polecić małe rymowane książeczki z tego zestawu. Myślę, że zainteresują większość dzieci poniżej trzeciego roku życia. Jeśli Wasze dzieci szybko się nudzą i nie znoszą długich form, będzie to dla nich bardzo dobra opcja. Z kolei wielbicieli czytelnictwa na pewno zaintrygują rymy, bo większość znanych serii dla maluchów pisanych jest prozą. 


Prześlij komentarz

0 Komentarze