'Pucio mówi pierwsze słowa' - recenzja

Tytuł: Pucio mówi pierwsze słowa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wiek testowanego dziecka: od 10 miesięcy

Ocena: 5/5

Opinia:

„Pucio mówi pierwsze słowa" to kontynuacja logopedycznego bestselleru „Pucio uczy się mówić", napisanego przez Martę Galewską-Kustrę i zilustrowanego przez Joannę Kłos. O pierwszej książce z tej serii pisałam w pierwszym wpisie na blogu: https://polskamamazagranica.blogspot.com/2020/07/pucio-uczy-sie-mowic-zabawy.html

Podczas gdy pierwszy Pucio to pozycja dla maluchów i zawiera głównie wyrażenia dźwiękonaśladowcze, „Pucio mówi pierwsze słowa" to książka dla dzieci, które już zaczynają mówić. Na okładce znajdziemy informację, że słowa przedstawione w tej pozycji są zazwyczaj przyswajane przez dzieci około 1-2 roku życia. Książka zaczyna się od wstępu autorki ze wskazówkami dla rodziców, po czym wkraczamy w świat Pucia. 

Towarzyszymy Puciowi i jego siostrze, Misi, podczas całego dnia, od pobudki do zaśnięcia. Przy okazji autorka wprowadza do słownika dzieci wyrazy należące do kategorii: meble, ubrania, jedzenie, zabawki, pojazdy, naczynia i sztućce, części ciała, obiekty w łazience. W życiu Pucia dużo się tego dnia dzieje, bo nie tylko idzie do przedszkola, ale i obchodzi urodziny, rozpakowuje prezenty i idzie na basen. 
Rzadko w kontekście tej książki wspomina się o tym, że może być dobrym pomysłem przy adaptacji dziecka w przedszkolu. Pucio i Misia po porannym obrządku idą z tatą do przedszkola, gdzie zostają, dopóki nie odbierze ich mama. Książka w przyjazny sposób wprowadza dziecko w temat przedszkola, prezentując szereg słów podstawowych dla przedszkolaka i odpowiednich jego zainteresowaniom.

W książce pojawiają się również pierwsze przeciwieństwa, jak np. duży i mały, sucha/mokra czy czysty/brudny. Poza tym dzieci poznają dzięki tej książce nie tylko rzeczowniki i przymiotniki, ale i pierwsze czasowniki. Pod każdym tekstem znajdują się wyróżnione wyrazy z dodatkowym obrazkiem oraz pytania, na jakie może odpowiedzieć dziecko.   

Muszę szczerze przyznać, że nie wyobrażam sobie wychowywania dziecka polskojęzycznego za granicą bez Pucia. Ta logopedyczna seria w sympatyczny sposób wspiera mowę dzieci i nienachalnie udziela porad rodzicom maluchów. Dla starszych dzieci frajdą będzie odczytywanie pierwszych słów. Sposób zapisu literek ułatwia czytanie i wspomaga zainteresowanie dziecka słowem pisanym. Gorąco zachęcam Was do zakupu tej książki!


Prześlij komentarz

0 Komentarze