Jakie książkowe prezenty kupować maluchom za granicą?

Zbliżają się święta i większość z Was ma z pewnością już zakupione prezenty, ale być może niektórzy z Was nadal myślą nad tym, co kupić dzieciom. Jednym z najbardziej wartościowych darów, jaki możecie podarować Waszym pociechom, są moim zdaniem książki (i czas, jaki spędzicie z dzieckiem, je czytając). Przygotowałam zestawienie typów książek dla maluchów i dzieci, w jakie warto zaopatrzyć się, będąc za granicą. Ja zazwyczaj kupuję mojej córce książki polskie, ale jest kilka typów książek, które sprawdzą się w każdym języku i będą doskonałym pomysłem na prezent. Często pozycje te można kupić na lotnisku. Zastrzegam, że niektóre książki z zestawienia sprawdzą się najlepiej przy dzieciach do wieku około dwóch lat. Potem język zaczyna odgrywać coraz większą rolę przy czytaniu. Zatem zaczynamy:

1. Książki kontrastowe - dla najmłodszych

O książkach kontrastowych pisałam w odrębnym poście: https://polskamamazagranica.blogspot.com/2020/08/jaka-ksiazke-kupic-noworodkowi-postaw.html. Są to książki stymulujące rozwój umysłowy noworodków i doskonale sprawdzą się w przypadku niemowląt do około 6 miesiąca życia. Wiele takich książeczek nie zawiera żadnego tekstu, także sprawdzą się w międzynarodowym środowisku i każdej rodzinie. Jest to prezent-pewniak, jeśli macie w rodzinie nowonarodzone dziecko. 

2. Książki z elementami sensorycznymi - dla dzieci od 6 miesiąca życia

Po etapie książeczek kontrastowych dzieci często interesują się pozycjami, w których mogą dotykać różnych powierzchni. Jest wielu wydawców publikujących książki z elementami sensorycznymi, ale z mojego doświadczenia wynika, że te wydane przez Usborne są nie do przebicia. Usborne to brytyjski wydawca dosyć popularny wśród polskich mam wychowujących dwujęzyczne maluchy. Jednak Usborne publikuje też książki w innych językach; my mamy np. jego pozycje w języku włoskim. Polecam Wam serię „That's not my ..." (po włosku Dov'e' il mio/la mia", w których dziecko szuka swojego obiektu lub zwierzątka, odkrywając kolejne faktury i słowa. Poniżej zamieszczam Wam kilka zdjęć tych książeczek. Są bardzo proste w formie, ale dzięki sensorycznym elementom zainteresują malucha na długo. 


3. Książki z muzyką - doskonałe na ćwiczenie małych paluszków

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych książeczek z wgraną muzyką, która włącza się, kiedy dziecko naciśnie odpowiednie kółeczko/przycisk. Można w ten przyjemny sposób zaznajomić dziecko z muzyką klasyczną. Takie książeczki mają zazwyczaj kolorowe ilustracje, mało lub wcale tekstu, a na dodatek ćwiczą motorykę małą naszych pociech, bo wymuszają ruch palcem, aby z książki wydobył się dźwięk. Będą odpowiednie dla dzieci po około 8 miesiącu życia, gdyż wcześniej nie będą one w stanie nacisnąć przycisku. My w domu mamy szwedzkie i włoskie książki z takich muzycznych serii. W Szwecji ich wydawcą jest Rabén & Sjögren i książki nazywają się "Peka och lyssna", zaś we Włoszech popularnym wydawcą jest Gallucci, a książki nazywają się "Il mio piccolo ...". Muszę szczerze przyznać, że u nas książki muzyczne cieszyły się mniejszym powodzeniem niż te sensoryczne, ale od czasu do czasu do nich zaglądamy. Poniżej zamieszczam Wam kilka zdjęć z serii, o których wspomniałam.  


4. Książki obrazkowe/wyszukiwanki - dla dzieci po 1 roku życia

Książki obrazkowe-wyszukiwanki to temat rzeka. Sprawdzą się u dzieci po 1 roku życia, które zaczynają dostrzegać coraz więcej detali, wyszukiwać rzeczy na obrazkach i uczyć się nowych słów. Na początku byłam do nich sceptycznie nastawiona, ale teraz doceniam ich wielofunkcyjność i fakt, iż można je czytać w każdym języku. Ze względu na dużą liczbę detali są to książki, które bedą Wam służyły na lata. Nasza córka zainteresowała się takim typem książek po 13 miesiącu życia.

Aktualnie czytamy kultową książkę   Zima na ulicy Czereśniowej" w szwedzkim wydaniu, wprowadzającą dziecko w tematykę zimy.Poza tym mamy szwedzką wyszukiwankę o Bożym Narodzeniu zilustrowaną przez Gilla Guile, wydaną również w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jest to książka o przepięknych ilustracjach.
Dużym powodzeniem cieszy się u nas również książka   Moja pierwsza podróż samolotem" (również tutaj mamy wydanie szwedzkie). Będzie doskonałym prezentem dla dziecka często podróżującego albo mającego rodziców, którzy często latają. Jest to jedna z ulubionych książek naszej córki.


Osobom mieszkającym w Niemczech polecam wyszukiwanki zilustrowane przez Brigittę Kuka "Das grosse Wimmelbuch", w których autorka obrazkami prezentuje życie w kilku niemieckich miastach. Książka o Bonn, którą posiadamy w naszych zbiorach, zachwyca detalami i jakością rysunków. 
Dla starszych dzieci (nawet w wieku 10 lat) dobrym pomysłem może być kupienie kultowego Wally'ego.5. Książki-wyklejanki

Książki wyklejanki nie są tak naprawdę książkami, a raczej albumami z naklejkami, ale mogą się sprawdzić jako książki obrazkowe. Bardzo rozwijają wyobraźnię, ponieważ dziecko samo decyduje, gdzie nakleić przygotowane obrazki. Książki te mają różnorodną tematykę i są zawsze dostępne w lotniskowych sklepach, więc mogą być ostatnią deską ratunku, jeśli musicie kupić jakiś prezent tuż przed odlotem. Zazwyczaj kupowałam takie książki do wyklejania dzieciom w wieku 2-5 lat i cieszyły się dużym powodzeniem.Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Was przydatne i zachęci Was do książkowych zakupów nawet za granicą.

Miłego czytania!

Prześlij komentarz

0 Komentarze