Szwedzkojęzyczne serie książek, które podbiją serca Waszych dzieci: 0-2 lata

Czytając książki z córką, zazwyczaj sięgam po polskie pozycje, bo zależy mi na rozwoju jej języka ojczystego. Nie chcę jednak, aby wychowywała się w bańce cudzoziemców, dlatego jednocześnie zaznajamiam ją ze szwedzką literaturą dziecięcą, którą opowiadam albo czytam jej po polsku. Myślę, że to ważne, żeby dzieci imigrantów odnajdywały się w szwedzkim przedszkolu i znały popularne postaci szwedzkiej literatury dla najmłodszych. Szwedzkie książki dla dzieci ujmują prostotą, humorem i nienachalnym przekazywaniem istotnych treści. Często są to teksty z akcją, co jest raczej rzadkie w przypadku polskojęzycznych książek w tej grupie wiekowej. To zapewne dlatego szwedzkie pozycje dla maluchów podbijają świat. Wiele szwedzkich tytułów przetłumaczonych jest również na język polski. Poznańskie wydawnictwo Zakamarki specjalizuje się w tłumaczeniu i wydawaniu szwedzkich hitów książkowych. 


U nas w domu literatura szwedzka gości głównie dzięki świetnie zaopatrzonym bibliotekom dla dzieci. Wypożyczamy książki dla maluchów po szwedzku, ale i ich wersje po polsku, jeśli jest taka możliwość. Poniżej piszę o książkach dla najmłodszych, dlatego nie znajdziecie tutaj Pippi Pończoszanki i wielu innych popularnych tytułów, bo moim zdaniem są one odpowiednie dla dzieci starszych niż dwa lata. 

Jakie serie szwedzkich książek dla maluchów sprawdziły się u nas w domu? Poniżej przedstawiam Wam sześć ciekawych serii. Kliknijcie w zdjęcia, aby je powiększyć. Jeśli macie jakieś własne sugestie, napiszcie komentarz pod tekstem.

1. Babblarna - dla najmłodszych, nawet poniżej 1 roku życia

Absolutnym must-have każdego szwedzkiego przedszkolaka jest seria o Babblarna wydawana przez Hatten Förlag. Jest to seria książek o sympatycznych stworkach Babblarna, zapoczątkowana jako pomoc logopedyczna dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Wydana została w kilku krajach, ale jeszcze nie dotarła do Polski. W Szwecji Babblarna to fenomen i chyba nie ma żadnego dziecka, które by o nich nie słyszało. O tej serii i historii jej początków napisałam osobny artykuł:
https://polskamamazagranica.blogspot.com/2020/11/babblarna-szwedzki-fenomen-wspierajacy.html, a poniżej wklejam zdjęcia dwóch książek o Babblarna dla najmłodszych.2. Kartonówki dla najmłodszych: Alfons - Alfons Åberg, czyli Albert Albertson (po polsku)

Seria o małym Alfonsie, który mieszka ze swoim tatą, jest bardzo popularna w Szwecji i na świecie (została przetłumaczona na 35 języków). Autorką tej serii jest Gunilla Bergström, która pierwszą książkę o Alfonsie napisała w 1972 r.  W Polsce przez wydawnictwo Zakamarki wydane zostały duże książki o Alfonsie (który u nas nazywa się Albert). Myślę, że mogą one być nieco skomplikowane dla dzieci poniżej dwóch lat życia. Jednak w szwedzkiej bibliotece zauważyłam, że na bazie Alfonsa zostały również stworzone kartonówki, które pomagają się zapoznać najmłodszym z tą postacią. U nas w domu królują Kolory Alfonsa" i Cyfry Alfonsa". Myślę, że te książki są dobrym przygotowaniem do późniejszego czytania „oryginalnego" Alfonsa.
Niektóre z dużych książek o Alfonsie mogą się też sprawdzić u dwulatków. U nas przyjęła się książka o czteroletnim Alfonsie: "Dobranoc, Albert Albertson" (polska wersja). Natomiast "Czy jesteś tchórzem Albercie" o sześcioletnim Albercie, który nie lubi się bić, kompletnie nie została zrozumiana przez moją córkę, bo w jej przedszkolu dzieci się nie biją.

Jedyna rzecz, która mnie razi w tej serii to fakt, że w polskiej wersji Alfons stał się Albertem. Nie rozumiem, dlaczego postanowiono o zmianie oryginalnego imienia chłopca. Już widzę, jakie to sprawi zamieszanie w głowie mojego dziecka. 

3. Bamse: 1-2 lata

Bamse to najsilniejszy niedźwiadek na świecie, bardzo popularny w Szwecji. Jego charakter został stworzony przez  Rune Andréasson w 1966 roku. Seria o Bamse obejmuje komiksy, filmy i gazetki dla najmłodszych. Dla maluchów najbardziej sprawdzą się komiksy z serii Bamse för de yngsta, czyli Bamse dla najmłodszych, charakteryzujące się dużymi obrazkami, małą ilością tekstu i wartką akcją. Znajdziecie je w szwedzkich supermarketach, w dziale z gazetami.


4. Julia: 1-2 lata

Julia to seria książeczek o sympatycznej dziewczynce stworzona przez duet Evę Eriksson och Lisę Moroni (mamę i córkę). Została zainspirowana córką i wnuczką autorek o imieniu, nomen omen, Julia. Książka ma przyjemne ilustracje i mało tekstu. Jest na poziomie jedno- i dwulatków. W każdej z książek przedstawione są realistyczne i zabawne sytuacje z życia Julii. W jednej z nich „Julia je wszystko", Julia jest bardzo głodna i próbuje różnych rzeczy, np. piasku, kwiatków, karmy psa. W „Julia siada" Julia siada na różnych przedmiotach, aby przekonać się, że te czasem się złamią pod jej ciężarem. Ta seria w nienachalny sposób edukuje dzieci. Brakuje w niej moralizatorstwa, a jednocześnie dzięki prostym treściom, dzieci same mogą z niej wyciągnąć wnioski. W każdej z książek tytułowej Julii i jej psu Sodzie towarzyszy jeden dodatkowy członek rodziny, np. tata, mama, babcia. Wydawnictwo Zakamarki wydało kilka pozycji z tej serii, także można się nią cieszyć i w języku polskim. 

5. Knotan: 1-2 lata

Knotana poznaliśmy przez przypadek, bo dostaliśmy go w przedszkolu. Knotan to ciekawski łobuziak, który lubi się bawić. Jak każde dziecko odkrywa świat, dotykając wszystkiego co się da i rzucając rzeczami. Ta seria ma przyjemne obrazki i bardzo mało tekstu. W książkach o Knotanie zawsze coś się dzieje, historyjki są bardzo dynamiczne. Dzięki przejrzystym ilustracjom dziecku łatwo zrozumieć, co się dzieje i jest zainteresowanie przekręceniem kartki. Knotan jest bardzo podobny do serii książek o Julii, tylko głównym bohaterem jest chłopiec. Kolejna różnica między tymi seriami to fakt, że podczas kiedy w każdej książce o Julii towarzyszy jej inny członek rodziny, Knotan jest zawsze w towarzystwie taty. W książkach o Knotanie jest też nieco mniej tekstu.

6. Mama Mu: 2 lata

Mamma Mu to najbardziej zaawansowana pod kątem językowym seria z tego zestawienia. Sympatyczna i pełna zapału krowa Mamma Mu i jej zrzędliwy i nieco arogancki przyjaciel Pan Wrona to wytwory Jujji i Tomasa Wieslandrów. Powstały jako postaci występujące w programie radiowym, a w 1991 została wydana pierwsza książka o Mammie Mu. Mimo tego, że tekstu jest w tych pozycjach stosunkowo dużo, słownictwo jest raczej na podstawowym poziomie i większość tekstu powinna zostać zrozumiana przez dwulatków. Na każdej stronie jest obrazek (ilustracje przygotował Sven Nordqvist, ten sam, który ilustruje serię o  Pettsonie i Findusie), który umila czytanie najmłodszym. Mamma Mu to ciekawa i zabawna seria, która została przetłumaczona na język polski i wydana przez wydawnictwo Zakamarki.Prześlij komentarz

0 Komentarze