'Przypadki Agatki' - zestaw do nauki odmiany przez przypadki

„Przypadki Agatki" to kolejna pozycja w naszej bibliotece wspierająca rozwój mowy polskiej u mojej wielojęzycznej córki. Autorkami zestawu są Agnieszka Fabisiak- Majcher, logopeda i autorka wielu książek wspierających rozwój mowy polskiej oraz Elżbieta Ławczys, doktor językoznawstwa, logopeda, nauczycielka języka polskiego jako obcego i mama dzieci dwujęzycznych.

„Przypadki Agatki" to zestaw sześciu książek, które mają na celu programowanie języka polskiego u najmłodszych. Pomagają naszym pociechom zapoznać się z prawidłowymi formami gramatycznymi i wypracować w głowie system językowy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci wielojęzycznych, które mają ograniczony dostęp do osób mówiących w języku polskim. Kolejność przypadków przedstawianych przez autorki jest celowo inna od poznanej przez nas w szkole - ma odpowiadać kolejności, z jaką z poszczególnymi przypadkami stykają się maluchy. Ostatni, siódmy przypadek - wołacz - nie został uwzględniony w zestawie.

Zestaw zaczyna się od książki „Kto? Co?", w której poznajemy Agatkę, jej przyjaciół i rodzinę. Ta część zestawu różni się najbardziej od pozostałych książek. Jest oparta na prostych słowach i onomatopejach. Na końcu książki znajdują się również obrazki pogrupowane wg rodzaju gramatycznego danego słowa oraz dwa duże rysunki, które można sobie „opowiadać" razem z dzieckiem. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z książki (kliknijcie w zdjęcie, aby je powiększyć):
Wszystkie wyrazy użyte w pierwszej części zestawu są co najwyżej dwusylabowe i odnoszą się do osób i przedmiotów z najbliższego otoczenia dziecka. To czyni książkę kompatybilną z metodą doboru głosek, o której pisałam ostatnio przy okazji recenzji zeszytów MóWiMy:

Kolejne części zestawu to książki:
2. Kogo? Czego?


3. Kogo? Co?


4. O kim? O czym?


5.  Z kim? Z czym?


6. Komu? Czemu?Każda książka ma około 30 stron i została zilustrowana przez Edytę Karaban. Obrazki przedstawione w różnych częściach są takie same, dzięki czemu seria jest spójna wizualnie. Pytania, jakie zadawane są w każdej książce, są bardzo powtarzalne. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz otworzyłam „Przypadki Agatki", pomyślałam, że wyglądają na nudny podręcznik. Przypomniały mi się godziny wkuwania gramatyki obcych języków w szkole. Powtarzalność kolejnych stron nie rokowała dobrze. A jednak ku mojemu zdziwieniu, moja półtoraroczna córka (naszą przygodę z „Przypadkami Agatki" zaczęłyśmy mniej więcej w okolicach 16 miesięcy córki) bardzo lubiła (i nadal lubi) sięgać po tę pozycję. Podobają jej się obrazki i odmiana przez przypadki. Teraz rozumiem też, że powtarzalność jest konieczna, aby dziecko zaprogramowało sobie w głowie odpowiednią formę gramatyczną wyrazu i stworzyło w mózgu wzór, według którego będzie odmieniało nieznane dotąd przez siebie wyrazy. Poza tym „Przypadki Agatki" pomogą Waszym dzieciom formułować pierwsze (co ważne, poprawne!) zdania.

Zestaw sześciu książeczek kosztuje 120 zł i jest do nabycia na stronie wydawnictwa WiR: 
Jeśli jesteście rodzicami polskich dzieci wychowujących się za granicami kraju, gorąco Wam polecam ten zestaw. 

Prześlij komentarz

0 Komentarze