'Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały' - recenzja

Tytuł: Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat

Autor: Joanna Faber i Julie King

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 427

Ocena: 4.5/5

Opinia:

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat" to z pewnością książka, która jak nie tytułem, to okładką przykuwa uwagę rodziców. Jej autorki to przyjaciółki od lat pracujące z rodzinami. Joanna Faber, edukatorka i była nauczycielka, matka trojga dzieci, jest córką słynnej autorki bestsellerów, Adele Faber. Julie King do pracy z dziećmi zainspirowało życie: kiedy okazało się, że dwoje z trojga jej dzieci ma problemy rozwojowe, powoli coraz bardziej zaczęła się poświęcać edukacji w kierunku pracy z dziećmi wysoko wrażliwymi. Rezultatem wieloletniej przyjaźni obu kobiet i ich pracy z rodzicami jest podręcznik przetrwania, pełen praktycznych porad i opisów sytuacji z życia wziętych.

Książka składa się z dwóch głównych części. W pierwszej poznajemy zestaw podstawowych narzędzi, jakimi mogą posługiwać się rodzice, zaś w drugiej autorki poruszają kwestie najczęstszych problemów, z jakimi borykają się rodzice maluchów. Dzięki pierwszej części dowiemy się, jak rozmawiać z dziećmi, jak odwracać ich uwagę w kryzysowych sytuacjach, jak zachęcać dzieci do współpracy, rozwiązywać konflikty itp. Można powiedzieć w skrócie, że poczucie humoru, fantazja, nazywanie uczuć dziecka, dawanie mu wyboru i odwracanie uwagi, to dobre strategie przeżycia dziecięcych kaprysów. Nie każdy ma wrodzony dar bycia zabawnym i kreatywnym, ale dzięki mnogości przykładów i historii z życia wziętych w książce z pewnością zrozumiecie, jak stosować strategie proponowane przez autorki. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem: krótkim komiksem ze scenkami i dobrymi, a także z niewłaściwymi reakcjami rodziców na daną sytuację, oraz małym przypomnieniem najważniejszych zasad (to patent zaczerpnięty z bestsellera matki Joanny pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły")
Druga część książki zawiera porady, jak poradzić sobie z najczęstszymi sytuacjami konfliktowymi, np. kiedy dzieci odmawiają jedzenia albo ubrania się, kłamią, skarżą, biją innych itp. W każdym rozdziale oprócz wstępu jednej z autorek przytaczane są doświadczenia różnych rodziców, a podsumowanie zawiera przykładowe frazy, jakimi można się zwracać do dzieci w kryzysowej sytuacji.

Książkę czyta się szybko, a dzięki przejrzystej strukturze łatwo jest wrócić do fragmentu, którego w danym momencie potrzebujemy. Na początku irytowały mnie liczne wypowiedzi rodziców-uczestników kursów Joanny i Julie, ale w końcu je doceniłam, ponieważ pokazywały różnorodność problemów i możliwych rozwiązań. Niezwykle przydatne są również podsumowania na końcu każdego z rozdziałów. Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat" to bardzo praktyczna pozycja i nawet jeśli nie lubicie poradników, myślę, że warto dać mu szansę. Dzięki poradom zyskałam  kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z córką i chociaż nie wszystkie propozycje autorek działają, część strategii okazała się w naszym domu przydatna. Przede wszystkim książka wyjaśnia, że mimo zmęczenia i irytacji czasem naprawdę warto się wysilić i w zabawny lub kreatywny sposób podejść do problemu. Jest to pozycja o dzieciach, skierowana do rodziców młodych dzieci, ale wiele strategii prezentowanych przez autorki z pewnością można wykorzystać w stosunkach między dorosłymi, a nawet w zarządzaniu ludźmi. Lektura tej książki bez wątpienia podniesie Wasze kompetencje socjalne.Prześlij komentarz

0 Komentarze